През март изтича валидността на над 239 000 е-винетки, съобщиха от АПИ

...
През март изтича валидността на над 239 000 е-винетки, съобщиха от АПИ
Коментари Харесай

Валидността на над 239 000 е-винетки изтича през март

През март изтича валидността на над 239 000 е-винетки, оповестиха от АПИ и прецизираха, че на интернет страницата www.bgtoll.bg от бутона „ Проверка на винетка “, след въвеждане на регистрационния номер на автомобила и страната, в която е регистриран, всеки водач може да получи информация за крайния период на електронната винетка, без значение от кое място е купена. Статусът може да е „ деен “, „ с изминал период “ или „ необработен “, в случаите когато винетката се взима с отсрочен старт до 30 дни от началната дата на годност.
Прочетете още
От началото на годината до 29 февруари са продадени 1 006 681 броя е-винетки за 59 513 848 лева Най-предпочитана е годишната винетка, като от купените досега броят ѝ е 615 564 броя. Те са и най-изгодни за водачите, защото за ден прилагане на цялата републиканска инфраструктура пътната такса е към 24 стотинки. След годишните винетки най-купувани са седмичните – 263 092 бр., следвани от уикенд винетки – 63 602 бр., месечните – 53 578 бр. и тримесечни – 10 845 бр.

За втора поредна година цените на е-винетките за леки коли остават непроменени. Годишната е 87 лева, тримесечната – 48 лева, месечната – 27 лева, а седмичната - 13 лева Без смяна е и цената на уикенд винетката – 9 лева Най-изгодна за водачите е годишната винетка.

Приходите от тол такси от 1 януари до 29 февруари са 91 123 733,26 лева От тях 8 429 474,76 лева са от маршрутни карти, а 82 694 258,57 лева от тол заявления. От контролната активност - наложени обезщетителни такси и актове за определяне на административни нарушавания, са събрани към 4,6 млн. лева С това общите доходи от пътни такси – е-винетка, тол и контролни действия, през януари и февруари 2024 година са над 155 млн. лева

Националното тол ръководство моли потребителите при пазаруване на е-винетка да употребяват уеб страницата www.bgtoll.bg или мобилното приложение, както и останалите канали за продажба на АПИ – на гише против заплащане в брой или посредством терминал за самотаксуване – с карта. Гишета са ситуирани на главните гранични контролно-пропускателни пунктове, както и в 27-те регионални пътни ръководства в цялата страната. Терминалите за самотаксуване са 461.

При пазаруването на е-винетка е належащо потребителите деликатно да преглеждат и ревизират въведената от тях или от съответния чиновник информация преди да потвърдят финалното заплащане за електронната винетка. Отговорността за попълване на правилна информация за номер на пътното транспортно средство, категорията му и интервала на годност на винетката е на притежателя или ползвателя му. В случай на погрешно декларирани данни се смята, че не е заплатена дължимата такса за съответния автомобил.

Вписването на знаците от регистрационния номер може да бъде и на кирилица, и на латиница, само че да подхожда на знаците в самия регистрационен номер. При изписването на номера се вкарват единствено букви и числа. Символите 0 (нула) и О (буква О) не са взаимозаменяеми. За цифра от номера би трябвало да се изпише 0 (нула), а за писмен знак „ О “. В случай че регистрационният номер съдържа тире, точка или период, те не се вкарват.
Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР